Middle School MBC Track - 5/14/2011

05/18/2011

Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Yr Team Time Pts
==========================================================================
1 Hannah Decker Emmanuel Christian Academ 17.15 10
2 Letticia Patterson Emmanuel Christian Academ 18.03 8
3 Hayley Sledge Dayton Christian 20.44 6
4 Kelsey Ball Dayton Christian 20.50 4


Boys 110 Meter Hurdles
=============================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
=============================================================================
1 Jon Willis Emmanuel Christian Academ 19.08 1 10
2 Kaner Butler Yellow Springs 20.12 2 8
3 Isaac McDaniel Emmanuel Christian Academ 21.65 1 6
4 Adante Dudley Dayton Christian 21.88 1 4
5 Bram Koeller Middletown Christian 21.96 1 2
6 Nick Childs Dayton Christian 22.14 2 1
7 Rodman Allen Yellow Springs 25.31 2


Girls 100 Meter Dash
=============================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
=============================================================================
1 Destanee Oliver Emmanuel Christian Academ 13.72 2 10
2 Rebekah Carr Dayton Christian 13.77 2 8
3 Jamaica Chapman Xenia Christian 14.20 2 6
4 Ayshia Allison Yellow Springs 14.87 2 4
5 Lauren Brown Troy Christian 15.12 2 2
6 Ali Smith Dayton Christian 15.26 1 1
7 Louresha Cheatom Yellow Springs 15.67 1
8 Sierra Crout Middletown Christian 15.86 1
9 Courtney Leis Troy Christian 15.89 1
10 Julie Rogan Emmanuel Christian Academ 17.11 1
11 Brianna Prether Xenia Christian 17.26 1


Boys 100 Meter Dash
=============================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
=============================================================================
1 Josh Williams Troy Christian 12.31 2 10
2 Mikel Davis Dayton Christian 12.44 2 8
3 Luke Dillahunt Troy Christian 12.93 1 6
4 Bryce White Yellow Springs 12.96 2 4
5 Michael Orme Dayton Christian 13.29 2 2
6 Turner Landess Emmanuel Christian Academ 13.71 2 1
7 Andrew Sharrett Middletown Christian 14.59 1
8 Taran Pergram Yellow Springs 15.89 1
9 Blake Sylkvester Xenia Christian 15.92 1
10 Ji Heon Xenia Christian 15.99 1
11 Kris Harris Emmanuel Christian Academ 16.34 1


Girls 1600 Meter Run
==========================================================================
Name Yr Team Time Pts
==========================================================================
1 Sarah Kensinger Xenia Christian 5:59.91 10
2 Charlotte Walkey Yellow Springs 6:13.43 8
3 Grace Norman Xenia Christian 6:16.69 6
4 Emily Golich Dayton Christian 6:39.20 4
5 Cassandra Mendez Troy Christian 6:48.45 2
6 Madison Gebhart Dayton Christian 7:08.54 1
7 Maddi Klint Troy Christian 7:19.68
8 Sydney Storer Emmanuel Christian Academ 7:34.62
9 Hannah Day Emmanuel Christian Academ 7:40.41
10 Emily Riechman Middletown Christian 8:00.06


Boys 1600 Meter Run
==========================================================================
Name Yr Team Time Pts
==========================================================================
1 Micah Bragg Emmanuel Christian Academ 4:58.18 10
2 Josh Williams Troy Christian 5:07.90 8
3 Drew Riggle Xenia Christian 5:11.66 6
4 Fielding Lewis Yellow Springs 5:13.11 4
5 Gavin Russell Dayton Christian 5:42.87 2
6 Nick Childs Dayton Christian 5:48.15 1
7 David Ball Emmanuel Christian Academ 6:13.74
8 Ronin Koeller Middletown Christian 6:44.94
9 Jesse Osborne Troy Christian 6:49.64
10 Kyle Ashley Middletown Christian 6:55.42


Girls 4x100 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
============================================================
1 Emmanuel Christian Academy 1:00.97 10
2 Troy Christian 1:02.10 8
3 Dayton Christian 1:02.54 6
4 Yellow Springs 1:05.79 4
5 Xenia Christian 1:13.58 2


Boys 4x100 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
============================================================
1 Dayton Christian 52.75 10
2 Yellow Springs 55.07 8
3 Emmanuel Christian Academy 59.06 6


Girls 400 Meter Dash
=============================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
=============================================================================
1 Hannah Decker Emmanuel Christian Academ 1:04.04 1 10
2 Danielle Darkow Dayton Christian 1:04.80 2 8
3 Lauren Brown Troy Christian 1:09.25 2 6
4 Samantha Weatherly Dayton Christian 1:11.44 2 4
5 Sarah Kensinger Xenia Christian 1:12.49 2 2
6 Charlotte Walkey Yellow Springs 1:13.53 2 1
7 Camille Beverly Troy Christian 1:16.44 1
8 Rachel Graver Xenia Christian 1:20.44 1
9 Maddison Roberts Emmanuel Christian Academ 1:27.48 1


Boys 400 Meter Dash
=============================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
=============================================================================
1 Caleb Moore Emmanuel Christian Academ 57.35 2 10
2 Blake Isaacs Dayton Christian 58.55 2 8
3 Eric Cooper Troy Christian 59.33 2 6
4 Haakon Nelson Xenia Christian 59.81 2 4
5 Austin Williamson Dayton Christian 1:01.15 2 2
6 Peter Wilson Xenia Christian 1:05.16 1 1
7 Brad Troutman Middletown Christian 1:06.15 1
8 Justin Webster Emmanuel Christian Academ 1:12.84 1
9 Jesse Osborne Troy Christian 1:16.84 1
10 Gabe Trillana Yellow Springs 1:17.72 1
11 Taran Pergram Yellow Springs 1:18.22 2


Girls 4x200 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
============================================================
1 Xenia Christian A 2:04.54 10
2 Emmanuel Christian Academy A 2:10.07 8
3 Dayton Christian A 2:12.11 6


Boys 4x200 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
============================================================
1 Dayton Christian A 1:52.17 10
2 Yellow Springs A 1:54.93 8
3 Emmanuel Christian Academy A 1:57.70 6
4 Middletown Christian A 2:10.50 4


Girls 200 Meter Hurdles
=============================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
=============================================================================
1 Destanee Oliver Emmanuel Christian Academ 31.40 2 10
2 Letticia Patterson Emmanuel Christian Academ 32.59 2 8
3 Morgan Adams Xenia Christian 35.85 1 6
4 Kennedee Long Dayton Christian 35.98 1 4
5 Ashlyn Burch Yellow Springs 36.44 2 2
6 Janice Howarah Xenia Christian 36.56 2 1
7 Madelynne Rines Dayton Christian 40.29 1


Boys 200 Meter Hurdles
=============================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
=============================================================================
1 Jonny Eustace Xenia Christian 30.26 2 10
2 Edward Johnson Yellow Springs 30.61 2 8
3 Jon Willis Emmanuel Christian Academ 31.29 2 6
4 Tom Nuess Dayton Christian 31.36 1 4
5 Bram Koeller Middletown Christian 35.03 1 2
6 Isaac McDaniel Emmanuel Christian Academ 35.31 1 1
7 Tim Anthony Xenia Christian 36.09 2
8 Zane Pergram Yellow Springs 39.43 1


Girls 800 Meter Run
==========================================================================
Name Yr Team Time Pts
==========================================================================
1 Hannah Decker Emmanuel Christian Academ 2:50.91 10
2 Charlotte Walkey Yellow Springs 2:52.48 8
3 Taylor Skolik Dayton Christian 2:53.61 6
4 Karina Brady Dayton Christian 2:59.41 4
5 Grace Norman Xenia Christian 2:59.81 2
6 Cassandra Mendez Troy Christian 3:07.50 1
7 Murin Brads Xenia Christian 3:10.08
8 Grace Fonseca Emmanuel Christian Academ 3:14.79
9 Maddi Klint Troy Christian 3:19.30


Boys 800 Meter Run
==========================================================================
Name Yr Team Time Pts
==========================================================================
1 Haakon Nelson Xenia Christian 2:18.78 10
2 Micah Bragg Emmanuel Christian Academ 2:20.34 8
3 Kelly Turner Dayton Christian 2:21.72 6
4 Sam Pfleger Emmanuel Christian Academ 2:23.99 4
5 Drew Riggle Xenia Christian 2:25.20 2
6 Fielding Lewis Yellow Springs 2:29.16 1
7 Micah Combs Dayton Christian 2:29.64
8 Nathen Miller Yellow Springs 2:36.45
9 Jesse Osborne Troy Christian 3:09.54
10 Brent Collins Troy Christian 3:33.28


Girls 200 Meter Dash
=============================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
=============================================================================
1 Jamaica Chapman Xenia Christian 29.10 2 10
2 Danielle Darkow Dayton Christian 29.72 2 8
3 Lauren Brown Troy Christian 30.77 2 6
4 Ashly Longshaw Yellow Springs 31.52 2 4
5 Anna Lambert Emmanuel Christian Academ 32.54 1 2
6 Courtney Leis Troy Christian 32.93 1 1
7 Ayshia Allison Yellow Springs 33.31 2
8 Kylie Walls Emmanuel Christian Academ 34.33 1
9 Kelsey Klostermeier Xenia Christian 41.65 1


Boys 200 Meter Dash
=============================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
=============================================================================
1 Mikel Davis Dayton Christian 25.57 2 10
2 Blake Isaacs Dayton Christian 26.63 2 8
3 Luke Dillahunt Troy Christian 27.13 2 6
4 Eric Cooper Troy Christian 27.29 2 4
5 Turner Landess Emmanuel Christian Academ 27.74 2 2
6 Matthew Conner Yellow Springs 27.80 1 1
7 Jonny Eustace Xenia Christian 27.87 1
8 Andrew Sharrett Middletown Christian 30.17 1
9 Peter Wilson Xenia Christian 30.85 1
10 Joe Harvey Emmanuel Christian Academ 30.91 1
11 Rodman Allen Yellow Springs 31.63 2


Girls 4x400 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
============================================================
1 Dayton Christian 4:51.91 10
2 Xenia Christian 5:01.16 8
3 Emmanuel Christian Academy 5:02.31 6


Boys 4x400 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
============================================================
1 Emmanuel Christian Academy 4:06.97 10
2 Dayton Christian 4:13.82 8
3 Xenia Christian 4:17.49 6
4 Yellow Springs 5:02.96 4


Boys Long Jump
================================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
================================================================================
1 Mikel Davis Dayton Christian 17-07.50 NWI 10
2 Caleb Moore Emmanuel Christian Academ 16-02.00 NWI 8
3 Tony Dingess Dayton Christian 15-07.00 NWI 6
4 Edward Johnson Yellow Springs 15-00.00 NWI 4
5 Josh Williams Troy Christian 14-10.00 NWI 2
6 Oluka Oika Yellow Springs 14-06.00 NWI 1
7 Eric Cooper Troy Christian 13-09.50 NWI
8 Dan Tantlinger Emmanuel Christian Academ 13-05.00 NWI
9 Ronin Koeller Middletown Christian 11-03.00 NWI
10 Kyle Ashley Middletown Christian 10-08.50 NWI
11 Blake Silvester Xenia Christian 9-10.00 NWI


Boys High Jump
==========================================================================
Name Yr Team Mark Pts
==========================================================================
1 DaJour Tayllor Dayton Christian 4-10.00 10
2 Luke Dillahunt Troy Christian 4-08.00 8
3 Tom Nuess Dayton Christian 4-08.00 6
4 Kaner Butler Yellow Springs 4-06.00 4
5 Sam Pfleger Emmanuel Christian Academ 4-06.00 2
6 Dan Tantlinger Emmanuel Christian Academ 4-04.00 1


Boys Pole Vault
==========================================================================
Name Yr Team Mark Pts
==========================================================================
1 Zane Pergram Yellow Springs 7-06.00 10
2 Oluka Oika Yellow Springs 6-06.00 8


Boys Shot Put
================================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
================================================================================
1 Ji Heon Xenia Christian 39-03.00 NWI 10
2 Tim Abthony Xenia Christian 35-08.00 NWI 8
3 Tony Dingess Dayton Christian 33-09.00 NWI 6
4 Cole McNeal-Harding Yellow Springs 33-03.00 NWI 4
5 Mark Hall Emmanuel Christian Academ 32-10.00 NWI 2
6 Jacob Whetsel Yellow Springs 30-07.00 NWI 1
7 Eric Henkel Dayton Christian 27-08.00 NWI
8 Cullen Campbell Emmanuel Christian Academ 22-07.50 NWI


Boys Discus Throw
================================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
================================================================================
1 Cole McNeal-Harding Yellow Springs 101-01 NWI 10
2 Jacob Whetsel Yellow Springs 83-02 NWI 8
3 Eric Henkel Dayton Christian 81-08 NWI 6
4 Ji Heon Xenia Christian 74-00 NWI 4
5 Tim Anthony Xenia Christian 71-10 NWI 2
6 Tom Nuess Dayton Christian 64-00 NWI 1
7 Grant Miller Emmanuel Christian Academ 57-04 NWI
8 Josh Overman Emmanuel Christian Academ 56-10 NWI
9 Brent Collins Troy Christian 42-00 NWI


Girls Long Jump
================================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
================================================================================
1 Lisa DeWeese Emmanuel Christian Academ 12-04.00 NWI 10
2 Rachel Graver Xenia Christian 12-0.75 NWI 8
3 Cassandra Mendez Troy Christian 11-04.25 NWI 6
4 Ali Smith Dayton Christian 11-03.75 NWI 4
5 Jessie Troutwine Emmanuel Christian Academ 11-03.50 NWI 2
6 Louresha Cheatom Yellow Springs 11-0.25 NWI 1
7 Alyssa Donald Troy Christian 10-08.00 NWI
8 Karina Brady Dayton Christian 9-10.25 NWI
9 Kelsey Klostermeier Xenia Christian 5-10.50 NWI


Girls High Jump
==========================================================================
Name Yr Team Mark Pts
==========================================================================
1 Destanee Oliver Emmanuel Christian Academ 4-06.00 10
2 Ashlyn Burch Yellow Springs 4-02.00 8
3 Hayley Sledge Dayton Christian 3-10.00 6


Girls Shot Put
================================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
================================================================================
1 Sierra Crout Middletown Christian 27-04.50 NWI 10
2 Brianna Prether Xenia Christian 24-04.00 NWI 8
3 Bekkah Frantom Troy Christian 23-10.00 NWI 6
4 Willa Bluestone Emmanuel Christian Academ 22-06.00 NWI 4
5 Kelsey Ball Dayton Christian 22-02.00 NWI 2
6 Abigail Gaskins Emmanuel Christian Academ 21-07.50 NWI 1
7 Madison Robertsen Yellow Springs 20-07.00 NWI
8 Alexis Nugester Yellow Springs 16-07.50 NWI
9 Kaeli Zweber Xenia Christian 16-00.00 NWI


Girls Discus Throw
================================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
================================================================================
1 Morgan Adams Xenia Christian 68-02 NWI 10
2 Alexis Collins Dayton Christian 67-02 NWI 8
3 Camille Beverly Troy Christian 64-05 NWI 6
4 Sierra Crout Middletown Christian 55-09 NWI 4
5 Kelsey Ball Dayton Christian 49-09 NWI 2
6 Bekkah Frantom Troy Christian 47-11 NWI 1
7 Willa Bluestone Emmanuel Christian Academ 47-05 NWI
8 Madison Robertsen Yellow Springs 46-01 NWI
9 Abigail Gaskins Emmanuel Christian Academ 38-09 NWI
10 Kaeli Zweber Xenia Christian 31-09 NWI
11 Alexis Nugester Yellow Springs 26-05 NWI


Team Scores (14 Events Scored)
=====================================================================
Team Pts Spr Dst Hrd Rel Fld Oth
=====================================================================
1 Emmanuel Christian Academ 119 22 10 36 24 27 0
2 Dayton Christian 102 29 15 14 22 22 0
3 Xenia Christian 89 18 18 7 20 26 0
4 Troy Christian 45 15 3 0 8 19 0
5 Yellow Springs 40 9 16 2 4 9 0
6 Middletown Christian 14 0 0 0 0 14 0


Team Scores (15 Events Scored)
=====================================================================
Team Pts Spr Dst Hrd Rel Fld Oth
=====================================================================
1 Dayton Christian 129 38 9 9 28 45 0
2 Yellow Springs 96 5 5 16 20 50 0
3 Emmanuel Christian Academ 93 13 22 23 22 13 0
4 Xenia Christian 63 5 18 10 6 24 0
5 Troy Christian 50 32 8 0 0 10 0
6 Middletown Christian 8 0 0 4 4 0 0